SPBL vuosikokous 2013 keskustelua
Jesper Toivola kirjoitti:
Jos mä ymmärsin säännöt SPBL:n sivuilla oikein, niin säännöt sanoo että vuosikokous pitäisi olla helmi-maaliskuussa.
Pitäisikö tuosta tehdä sääntömuutos?
Pitäisikö myös tehdä sääntömuutos niin että kokouskutsu voidaan lähettää esim. sähköpostilla tai kutsulla esim. Paintball.fi:ssä? Mä en lakiteknisistä asioista tiedä, mutta olettaisin että kirjallisena tarkoittaa kirjettä.
Oma ehdotukseni olisi että SPBL:n tilikausi muutettaisi myös enemmän meidän kautta vastaavaksi. Niiin että tilikausi päättyisi esim. syys- tai lokakuun lopussa, jolloin tilinpäätös saataisi valmiiksi ennen vuosikokousta, mikä siis pidettäisi jatkossa ennen vuoden vaihdetta. Vuosikokouksessa voitaisi valita SM-liigaa organisoiva toimikunta, joka voisi sitten aloittaa jo silloin työn ja edetä heti kun Millestä ja muista sarjoista päivämääriä tulee.
Liiton tilikauden muuttaminen tuntuisi järkevältä alkamaan ja loppumaan syksyyn tuolla lailla, aikaa uuden kauden valmisteluun jäisi eri malliin kuin nyt. Samoin esim. nuo kokouskutsujutut voisi tuoda digiaikaan nekin
.
Mutta tilinpäätöksen pitää olla toki valmiina ennen vuosikokousta nykysäännöilläkin ja tilintarkastajien läpikäymänä, sen vuosi tuo helmi-maaliskuu lienee alkuperäisenä ajankohtana, että aikaa paperihommien hoitamiseen on riittävästi vuodenvaihteen jälkeen.
Mutta ongelmia sekään ei paljoa poista, jos muita muutoksia ei tulisi ja lisää väkeä hommiin. Nykyisellään liiton toiminnasta saa sen käsityksen, että liittohallitus koittaa hoitaa kaikki hommat, mikä sitten tarkoittaa että aika menee juoksevien asioiden hoidossa ja niistä väkisin vastaan tulevien "tulipalojen" sammuttelussa. Eli uusia juttuja ei pystytä suunnittelemaan kun kellään ei ole siihen aikaa muulta tohinalta.
Liittohallituksen apuna pitäisi olla esim. vanhan mallin Kilpailulautakunta, joka hoitaisi kilpasarjojen pyörittämisen, ja jossa olisi eri henkilöt mukana (joku liittohallituksen jäsen toki sielläkin, jolloin raportointi ylöspäin sujuisi selkeästi). Liittohallitus sitten keskittyisi muihin asioihin, voisipa siellä vaikka joku miettiä jo sen seuraavan kauden järjestämisen suuntaviivoja etukäteen tai yleisemmin keinoja peintin harrastajamäärien kasvattamiseen.
Voisi kai sanoa että liittohallitus hoitaisi tällöin yhdistystoiminnan rutiineja ja kilpailulautakunnalle jäisi sitten vapaammat kädet turnausjärjestelyihin. Tällöin työmäärä jakaantuisi eri harteille aivan eri malliin verrattuna siihen kuin että muutama kaveri liittohallituksessa tekee kaiken. Se voisi helpottaa myös uusien henkilöiden etsimistä mukaan toimintaan, kun vastuualueet olisi rajattu siten ettei kaikki vapaa-aika mene sitten liiton hommien hoitoon. Kilpailulautakunnassa mukana olevien työ olisi myös vastaavasti selkeämpää eikä pursuisi yli sekään, kun se keskittyisi vain kisajuttuihin.
Onko SPBL:n sivuilla olevat säännöt yhdistyksen tällä hetkellä voimassa olevat säännöt kokonaisuudessaan? Onko säännöt myös PRH:n hyväksymät?
- säännöistä puuttuu esim. maininta miten mahdolliset seuran varat käytetään jos seura jostain syystä lopetettaisi.
Yhdistysten voimassa olevia sääntöjä voi tilata Patentti- ja rekisterihallituksesta, maksullinen, 13 euroa näyttäisi koko pumaska maksavan:
http://www.prh.fi/fi/yhdistysrekisteri/yhdistys_tietopalvelut/asiakirjatilaus.html.stx
SPBL:N säännöt sanoo: “Liiton tarkoituksena on kehittää ja seurata Paintball-pelin harrastusta Suomessa ja olla valtakunnallisena yhdyssiteenä niille yhdistysrekisteriin merkityille yhdistyksille, jotka näiden ja omien sääntöjensä edellyttämin tavoin harrastavat Paintball-nimistä värikuulapeliä ja jotka näiden sääntöjen mukaisesti on hyväksytty liiton jäseniksi.”
Pitäisikö Liiton alle perustaa myös oma yhdistys tai toimielin erikseen kilpasarjalle ja alan yrityksille? Jos SPBL keskittyisi lajin kehittämiseen Suomessa ja toimielimet sitten Kilpasarjan pyörittämiseen ja yritystoiminnan kannustamiseen. Tosiasia on kuitenkin se, että jos vuokraus/pelitapahtumien järjestäminen kuolee Suomesta, niin kilpatoiminta myös lakkaa. Väittäisin että yli 95% kilpapaintballiin tulevista pelaajista on lajia kokeillut ensin muualla kuin kilpakentällä.
Siis puhtaasti EI kaupallinen toimija, joka edistäisi paintballharrastusta Suomessa. Toki tässä olisi varmasti mukana alan yrityksiä. Yrityksistä voisi myös löytyä voimavaroja tämän yhdistyksen tai toimielimen pyörittämiseen. Itse uskon että jos vuokraustoiminnalla menee hyvin Suomessa, niin edes auttaa se myös kilpapelaamista.
Liiton toiminta on vähän liioitellen ollut viime vuodet = liiga ja divarit. Uuden yhdistyksen perustaminen kisasarjoille ei muuttaisi mitään, samalla lailla ne ihmiset pitää löytää hommien hoitamiseen, ongelmat ovat siellä tekijöiden määrissä.
Yritysten sekoittamisen liiton toimintaan jäseninä en kyllä lähtisi koittamaan, niiden kannattaa yhdistyä omaksi toimialajärjestökseen jos kiinnostusta on ilmassa. Yrityspuolen yhdistystoiminnassa on ymmärrettävästi omat ongelmansa kun kilpailijat koittavat istua saman pöydän ääreen ja sopia yhtään mistään, mikä näkyy muilla aloilla kun vastaavia yhdistyksiä boikotoidaan yms. muuta vähemmän mukavaa. Tämä varmaan vielä korostuisi Suomen peinttihommissa kun yrityspuolellla on aktiivikisaajiakin.
Se ei kuitenkaan tarkoita etteikö liitto voisi firmojen toimintaa avittaa jossain muodossa, mutta aika iso osa sitä että kisasarjoja on yhdessä kaikkien kovimpien tiimien toimesta Suomessa pelattu liigan/liiton toimesta sieltä vuodesta 1994 saakka on siinä, että yhdistykset/harrastajat ovat hommaa hoitaneet eikä mukaan ole tuotu minkään yksittäisen firman intressejä turnauskuulien tms. juttujen muodossa, mikä olisi 90-luvulla varmaan johtanut boikotteihin. Aina ei ole meno ollut hohdokasta eikä olla pelattu kaupunkien keskustoissa, mutta homma on sentään pysynyt kasassa, mikä ei ole ihan pieni saavutus sekään.