Exalt "Carbon Case" koteloita maskeille ja linsseille
Tekniikka ja varusteet
Kotelot jo MinnesotaPro:n videoesittelyssä:
Tämä iframe ei ole sallittujen joukossa
Kotelot jo MinnesotaPro:n videoesittelyssä:
Tämä iframe ei ole sallittujen joukossa
Exalt Paintball on julkaissut uuden Carbon Case -sarjan ja siihen ensimmäiset tuotteet.
Universal Goggle Case tarjoaa kovapintaista suojaa maskeille kuljetuksen ajaksi ja Universal Lens Case vastaavasti samaa mukana kulkeville vaihtolinsseille.
Sarjaan lienee tulossa myös muita tuotteita.
Tämä iframe ei ole sallittujen joukossa
Tämä iframe ei ole sallittujen joukossa
Äkillisesti viime vuoden lopulla Malesiassa viranomaisten silmätikuksi joutuneiden paintball-harrastajien tilanne on muuttunut positiiviseen suuntaan. Asian eteenpäinviemiseksi perustettu Malaysian Paintball Federation (MPF) on neuvotellut viranomaisten kanssa ja jatkossa värikuula-aseiden käyttö onnistuu jälleen.
Omistajien pitää jatkossa rekisteröidä värikuula-aseensa yhdistysten kautta, jotka puolestaan liittyvät kansalliseen paintball-liittoon, joka sitten toimii yhteistyöelimenä viranomaisten kanssa. Varsinaista aseenkantolupaa ei kuitenkaan vaadita, eli siihen kuuluvaa hakuruljanssia ei tarvitse käydä läpi, joten aika iso kynnys harrastamisen aloittamisen edestä jää pois. Aitoja tuliaseita muistuttavat värikuula-aseet jäävät kuitenkin kiellettyjen listalle.
Malesian paintball-liitolla on nyt käynnissä kampanja, jolla harrastajia pyritään saamaan liittymään jo olemassa oleviin yhdistyksiin tai luomaan omansa tarpeen mukaan.
Linkkejä:
Aiempia uutisia Malesian tilanteesta:
Paintballtechpb esittelee videolla helposti itse rakennettavaa telinettä yhdelle tai koko joukolle värikuula-aseita:
Tämä iframe ei ole sallittujen joukossa
Röllipuvut on kyllä oma lukunsa, siinä kun pelityyli ei oikein salli liikkeellä pysymistäkään. Jossain näin jenkkiarmeijan harjoituskäyttöön tehdyn systeemin jossa oli tuuletin vyöllä työntämässä ilmaa maskiin, mutta ei nyt löydy googlettamalla. Semmoisella pysyisi varmaan linssi puhtaana, mutta siinä tulee sitten omat ongelmansa letkun kanssa ja masiina painaakin & pitää ääntä varmaan eri malliin kuin pienet maskituulettimet.
Hiemanlihava sanoi:
Röllipuvun kanssa on todella paha saada maski pysymään huurtumattomana, maskin päälle tuleva röllihattu pitää lämpimän ilman todella kiusallisesti sisällään. Ja pitkiä aikoja pöheikössä odottelukin on oma osansa. Olen miettinytkin sitä pitäisikö maski erottaa kahteen osaan, snoukkalasien tyylinen ratkaisu silmille ja normimaski kasvojen suojaksi hieman modattuna? Näin hengitysilma ei päätyisi linssien alle niin helposti ja putsaus/huolto olisi linssien osalta todella yksinkertainen.
Linssin huurtuminen on jännä juttu, toiset painaa pitkään ilman mitään ongelmaa ja toisilla taas huurtuminen alkaa ensimmäisessä pelissä.
Tuommoinen isompi puhallin voisikin olla kokeilemisen arvoinen juttu, näyttää aika tehokkaalta kun ajattelee maskin kokoa niin ilma taitaa vaihtua aika äkkiä .
Peinttifirmojen pieniä maskiin sopivia puhaltimia tuli aikoinaan kokeiltua eikä niistä oikein ollut apua, ehkäpä hieman hidastivat huurtumista, mutta eivät ne mitään ratkaisuja ongelmaan ainakaan omassa käytössä olleet. Mutta niissä puhaltimen halkaisivat olivat varmaan 10-15 mm tienoilla, eli tosiaan aika paljon pienempiä.
Henk. koht.hyväksi havaittuja temppuja:
Jos peliporukan puolesta onnistuu, niin kosteilla ilmoilla kannattaa koittaa pitää pelit lyhyinä ja sellaisina että on pakko liikkua, eli jotain kenttään sopivia pelimuotoja joissa istumalla häviää .
Jenkkisarja Paintball Sports Promotions on julkaissut lokakuussa Floridassa järjestettävän, kauden päättävän World Cup-turnauksen kenttäpohjan:
Tämä iframe ei ole sallittujen joukossa
Tasaisen kauden päätösturnauksen finaalissa vastakkain Helsinki Cyclone ja Dream Team Turusta.
(Ääni tulee katsomopuolelta katsottuna oikealta kun ei Piikkiössä ole tolppaa keskiviivalla, eli sen puolen koutsaus kuuluu aina paremmin.)
Tämä iframe ei ole sallittujen joukossa
Voishan sitä toivoa, mutta ei ole tainnut vielä kukaan kehua semmoisella
Thomas Welin sanoi:
onkos livestreemiää tulossa