Forumin käyttö @ph-paintball

PH Paintball
@ph-paintball
13/08/18 11:11:30
577 viestiä

Mekaanisia harrastepelejä Heinolassa elokuussa 2018



Metsä-, magfed- ja harrastepelaaminen



Viikonloppuna ehdittiin lauantain peruskurssin lisäksi pelaamaan harrastepelit Hevossaaressa sunnuntaina, kiitokset kaikille osallistujille!

Seuraavat metsäpelit keskiviikkona 22.8.2018.

ph.jpg

PH Paintball
@ph-paintball
08/08/18 16:52:19
577 viestiä

12 Gram Challenge Heinolassa 2.9.2018



Metsä-, magfed- ja harrastepelaaminen




12_gram_challenge2018.png

Päijät-Hämeen Paintball haastaa pelaajia 12 grammaisilla kapseleilla toimivien värikuula-aseidensa kanssa pelaamaan Heinolan Hevossaareen 2.9.2018, jos vain löytyy sopivaa kalustoa. Tai löytyyhän niitä Suomesta varmaan kolmi- tai nelinumeroinen määrä, mutta löytyykö pelaajia kentälle saakka? :) Eli nyt Splatmasterit, PGP:t ja ties mitkä vanhat ja uudemmatkin mutkat pölyttymästä esiin ja käyttöön.

Tavoitteena olisi saada mukaan niin vanhempaa kalustoa kuin myös pelaajia ulkoiluttamaan uusia pistooleja, jotka eivät kakkosmutkana ollessaan saa kovin paljon käyttöä. Pelataan metsä- ja rakennetuilla kentillä, portti aukeaa klo 9, tule paikalle niin että olet valmiina pelaamaan klo 10. Pelit päättyvät n. klo 14.30. (Niiden jälkeen kentällä mekaaniset metsäpelit alkaen klo 15, tervetuloa myös sinne mukaan samalla osallistumismaksulla joko 12 grammaisilla pelejä jatkaen taikka sitten muilla mutkilla.)

Varusteita ei rajailla sen enempää iän mukaan, tervetuloa mukaan uudenkarhealla pistoolilla tai museoikäisellä varusteella. Käytössä pitää olla yksi kapseli kerrallaan, eli pikavaihtajat sallitaan, mutta kaasu aseeseen siis vain yhdestä kapselista kerrallaan. Weirdotkin viritykset sallitaan, jos joku saa nykyaikaisen sähkömutkan toimimaan kapseleilla niin sekin käy :)

Mutkassa kerrallaan max 25 värikuulaa, eli stick feedejä ja tuubeja käyttöön taikka sitten nykyaikaisia lippaita.

  • Osallistumismaksu 5 eur (Päijät-Hämeen Paintballin jäsenmaksun maksaneille ilmainen). Omat kuulat ja CO2-kapselit sallittu, paikanpäältä rajoitetusti myös saatavilla, tilaa mieluiten etukäteen jos tarvitset.
  • Merkkaa itsesi tapahtumaan tai ilmoittaudu mukaan kommentilla jos pelaajia on useampiakin tulossa samassa seurueessa, niin pysytään kärryillä tulijoiden määrästä.
  • Poikkeuksellisesta varustuksesta johtuen vuokrakamoja ei ole näihin peleihin tarjolla.
  • Pelataan erilaisia pelimuotoja metsä- ja rakennetuilla kentillä pelaajien halujen mukaan.
  • Suositusikäraja ilman aikaisempaa kokemusta vähintään 12 vuotta.
  • Lähtönopeusraja 300 fps
  • Piippusukkien käyttö pakollista muualla kuin pelikentällä pelien ollessa käynnissä
  • Tapahtuma Facebookissa

Jos 12 grammaiset kapselit eivät ole tuttuja, niin kyseessä ovat 12 grammaa CO2-kaasua (hiilidioksidi) sisältävät metalliset kapselit, joita käytetään esim. värikuulapistooleissa sekä erilaisissa ilmapistooleissa. Kapselit ovat yleensä kertakäyttöisiä, aseeseen laitettaessa venttiilin piikki pistää kapselin päätyyn reiän, josta kaasu pääsee värikuula-aseeseen. Yleensä kapselilla ampuu noin 20-40 normaalikokoista .68 kaliiberin värikuulaa (riippuen aseen mallista), pienempiä kuulia reilusti enemmän. Kapselien vaihtaminen kentällä vie aseen mallista riippuen enemmän tai vähemmän aikaa, jolloin asetta ei voi laukaista, joten se vaikuttaa aika tavalla pelaamiseen. Lajin alkuaikoina kaikki värikuula-aseet käyttivät 12 gramman kapseleita, ennen kuin isompia CO2- säiliöitä ja sitten paineilmapulloja alettiin mukauttaa paintball-käyttöön.

Kapselit ovat englanniksi esim. ”12 gram CO2 cartridge” tai ”CO2 capsule” tai ”CO2 powerlet.” Niitä löytyy myös muita kokoja pienemmistä isompiin, joilla on aika kirjo eri käyttötarkoituksia, esim. pelastusliiveissä  nk. ”paukkuliivien” täyttämiseen.


Yleistä tietoa seurasta kotisivuilta www.PHpaintball.fi tai FB-sivuilta www.facebook.com/paijatpb/

Ajo-ohje

Heinolaan 4-tietä Lahdesta päin: 4-tieltä noustaan ylös Heinola E-rampista. Rampista oikeaan. Noin 100 metrin päästä heti vasempaan (Hevossaari-kyltti). Ajetaan Citymarketin ohi eteenpäin Hevossaarentietä yli pitkän siltakannaksen, sen jälkeen toinen risteys oikealle Puukemiankadulle. Noin 150 metriä ajettuasi vasemmalla kelta-punainen puomi. Aja puomista loiva mäki ylös ja olet perillä.

Heinolaan 4-tietä Mikkelistä päin: Tähtisillan jälkeen 4-tieltä noustaan Heinola E-rampista ylös. Käännytään oikealle Hevossaarentielle. Ajetaan Citymarketin ohi eteenpäin Hevossaarentietä yli pitkän siltakannaksen, sen jälkeen toinen risteys oikealle Puukemiankadulle. Noin 150 metriä ajettuasi vasemmalla kelta-punainen puomi. Aja puomista loiva mäki ylös ja olet perillä.

Pelipaikan karkea osoite: Puukemiankatu 9, Heinola. Ainakin Google Maps löytää hyvin paikalle.


12_gram_challenge2018.png

    

12_gram_challenge2018.png
- 1.9MB


viimeisin viesti: @ph-paintball: 08/08/18 16:56:09
PH Paintball
@ph-paintball
31/07/18 15:06:26
577 viestiä

Elektro Cup 3/3 Vierumäellä



Kilpapaintball



ElektroCup20183.png


Elektro Cup 3/3 Vierumäellä 2018


Päijät-Hämeen Paintball ry järjestää Elektro Cup-kisasarjan, jossa on ideana on tarjota pehmeää ja edullista tutustumismahdollisuutta kisapelaamiseen, ilman että joutuisi ensimmäiseksi kasaamaan omaa joukkuetta, mutta kokeneempien pelaajien osallistumista ei kuitenkaan suljeta pois.

Elektro Cupin turnauksiin ei ilmoittauduta joukkueina vaan yksittäisinä pelaajina. Turnauksien aluksi ja päivän mittaan useamman kerran osallistujat jaetaan järjestäjän arvion perusteella kokemuksen mukaan eri ryhmiin, joista sitten arvotaan jokaisesta saman verran pelaajia joukkueisiin. Eli omaa tiimiä ei tarvitse, vaan pelatessa sitten punnitaan joukkuehenki ja yhteen pelaaminen vähemmän tuttujenkin pelaajien kanssa. Turnauksissa joukkueiden koko ja määrä voi vaihdella osallistujamäärän mukaan, pysytään todennäköisesti kuitenkin viiden ja seitsemän pelaajan välillä per joukkue.

Tuomarointi parin vakiotuomarin avulla ja lisäksi pelaajia kierrätetään kentällä tuomareina.

Elektro Cupin kauden päätösturnaus pelataan Vierumäen Urheiluopiston kentällä sunnuntaina 26.8.2018.

  • Osallistumismaksu yhdelle kierrokselle: ennakkoilmoittautumalla spostilla paijatpb@gmail.com 20 eur/henkilö/turnaus, sisältää ilmahuollon. Ilmoittautuminen paikan päällä (jos on tilaa) 30 eur/hlö/turnaus.
  • Portti aukeaa klo 9.30, tule paikalle siten että olet valmiina aloittamaan pelaamisen klo 11.
  • Kierroksen max pelaajamäärä on 56.
  • Sarja on suunnattu enemmänkin omilla varusteilla pelaaville.

Varsinaiset pelisäännöt SPBL:n sääntöjä mukaillen, seuraavin muutoksin:

Pelataan yksieräisiä pelejä, jossa pelin voittaa se joukkue, jonka pelissä mukana oleva pelaaja pääsee ensimmäisenä koskettamaan vastustajan aloituspaikkaa.

Peliaika ja pelien määrä vaihtelee osallistujamäärän mukaan, päätetään aina joukkuejaon yhteydessä turnauspäivänä.

Toisen joukkueen liputettua kaikki peliin jääneet pelaajat tarkistetaan, jos löytyy osumia niin käänteinen piste vastustajalle.

Varuste-/kuularajoitukset:

Saa käyttää sekä sähköisiä että mekaanisia värikuula-aseita. Lähtö- ja tulinopeus SPBL:n malliin, eli maksimitulinopeus rampilla 10,5 kuulaa/sekunti, max lähtönopeus 300 fps:ää.

Max kuulamäärä per peli: uudemmille pelaajille boxi + 2 bulkkia, kokeneemmille boxi + 1 bulkki tai pelkkä boxi, riippuen osallistujien määrästä ja kokemuksesta.

Omia kuulia saa tuoda/käyttää, paikan päällä myös myynnissä rajoitetusti palloa, jos tarvitset niin mieluiten ennakkovaraa ilmoittautumisen yhteydessä.

Koska joukkueiden pelaajat vaihtuvat joka turnaukseen ei sillä lailla ole järkevää laskeskella tiimien tuloksia sarjataulukkoon yhteen eri tapahtumista, mutta kierroksilla palkitaan kolme parasta pelaajaa sekä kauden päätteeksi palkitaan yhteenlaskettujen tulosten kolme parasta pelaajaa, joille on kertynyt eniten voittoja peleistä. Jos voittoja on yhtä paljon, tie-breikkinä eliminaatiopisteet ja niidenkin mennessä tasan pelataan 1 vs 1-pelit (palkintosijojen kohdalla).

Ilmoittautumiset, kuulavaraukset ja lisäinfoja sähköpostilla paijatpb@gmail.com

Muutokset mahdollisia.

Linkkejä:

Ajo-ohje:

Kentälle tuovan risteyksen osoite: Urheiluopistontie 334, Vierumäki (ainakin Google Maps löytää)

Vierumäki Areenan osoite: Cookentie 8, 19110 Heinola

vierumaki_ajoohje.PNG


ElektroCup2018-3.png

    

ElektroCup2018-3.png
- 1.3MB


viimeisin viesti: @ph-paintball: 31/07/18 15:16:37
PH Paintball
@ph-paintball
30/07/18 21:10:57
577 viestiä

Päijät-Hämeen Paintball järjestää: Kilpapeintin peruskurssi



Kilpapaintball




ph pbkoulu 2018.png

Päijät-Hämeen Paintball ry järjestää matalan kynnyksen Kilpa-Paintball peruskurssin!

KENELLE KURSSI ON SUUNNATTU?

Kurssi on suunnattu pelaamisesta kiinnostuneille, vasta aloittaneille tai jo hetken pelanneille, jotka haluavat oppia uutta.
Ikäraja 10v. (10-13 vuotiaat huoltajan suostumuksella)

MINKÄLAISIA VARUSTEITA TARVITSEN?

Niille jotka eivät ole ennemmin lajia kokeilleet, käy varusteiksi melkein mitkä tahansa ns. huonommat ulkoilukengät ja vaatteet, jotka saavat likaantua. (huomioithan että erityisesti polven kohdalta housut voi rikkoutua)
Suosittelemme ottamaan mukaan ohuet hanskat ja suojan päähän (esim. lippalakki tai ohut pipo)

Seuralta on mahdollisuus vuokrata:
merkkainsetti+maski 5 €
haalarit 5 €

Huom! Otathan omat eväät ja juomista mukaan.

KURSSILLA KÄYDÄÄN LÄPI:

- turvallisuusohjeita
- pelisääntöjä ja herrasmiessääntöjä
- pelivälineitä ja pelaajan suojia
- joukkuepelaamisen perusperiaatteita
- taktikointia
- peliasentoja
- syöksytekniikoita niille jotka haluavat

TAVOITE

Kurssin tavoitteena on että pelaaja osaa valita hyvät varusteet pelaamiseen.
Pelaaja ymmärtää kurssin jälkeen peintin perusperiaatteet ja osaa pelata osana joukkuetta.

Päätavoitteena on että kaikilla on hauskaa!

Päivän päätteeksi voidaan jäädä pelaamaan siihen asti kun palloja riittää.

HINTA

Seuran jäsenille 35 €
Seuran ulkopuolisille 45 €

Seuran jäsenille merkkainsetti ja maski ovat ilmaisia.

Hinta sisältää ilmahuollon ja 1000 palloa.

Tulethan paikanpäälle jo 11 jälkeen jotta päästään aloittamaan klo 12.00

Lisätietoja antaa Niko Hyytiäinen 040-707 7377


ph pb-koulu 2018.png

    

ph pb-koulu 2018.png
- 1.2MB

PH Paintball
@ph-paintball
30/07/18 14:37:19
577 viestiä

Mekaanisia harrastepelejä Heinolassa elokuussa 2018



Metsä-, magfed- ja harrastepelaaminen




PH_harrastepelit_hevossaaressa.png

Mekaanisia metsäpelejä Heinolassa elokuussa:

  • sunnuntaina 12.8.2018 klo 15-20 (lopetus 18-20 välillä miten porukka jaksaa pelata)
  • keskiviikkona 22.8.2018 klo 18-21 (lopetus klo 20-21 tienoilla välillä miten porukka jaksaa pelata)

Päijät-Hämeen Paintball ry järjestää MEKAANISET HARRASTEPELIT Heinolan Hevossaaressa.

-Osallistumismaksu 5 eur (Päijät-Hämeen Paintballin jäsenmaksun maksaneille ilmainen), omat kuulat sallittu, paikanpäältä rajoitetusti myös saatavilla, tilaa mieluiten etukäteen jos tarvitset.

-Merkkaa itsesi tapahtumaan tai ilmoittaudu mukaan kommentilla jos pelaajia on useampiakin tulossa samassa seurueessa, niin pysytään kärryillä tulijoiden määrästä.

-Tarvittaessa lainavarusteet 10 eur setti ilman haalareita (jäsenille ilmainen setti). Varaa etukäteen, kiitos!

-Kuulat 10 e pussi/500 kpl. Pelit pelataan 100 kuulaa per peli rajoituksella. Varaa etukäteen jos tarvitset, kiitos!

-Pelataan metsä- ja rakennetuilla kentillä pelaajien halujen mukaan.

-Suositusikäraja ilman aikaisempaa kokemusta vähintään 12 vuotta.

-Ei sähkötoimisia merkkaimia eika loadereita

-Lähtönopeusraja 300 fps

-Piippusukkien käyttö pakollista muualla kuin pelikentällä pelien ollessa käynnissä

-Pelaamiseen soveltuvat omat vaatteet, lenkkarit, hanskat, huivi, pipo tai lakki suositeltavat. Vanha huono pyyhe tai talouspaperia osumien putsaamiseen.

Yleistä tietoa seurasta kotisivuilta http://www.PHpaintball.fi tai FB-sivuilta https://www.facebook.com/paijatpb/

Ajo-ohje

Heinolaan 4-tietä Lahdesta päin: 4-tieltä noustaan ylös Heinola E-rampista. Rampista oikeaan. Noin 100 metrin päästä heti vasempaan (Hevossaari-kyltti). Ajetaan Citymarketin ohi eteenpäin Hevossaarentietä yli pitkän siltakannaksen, sen jälkeen toinen risteys oikealle Puukemiankadulle. Noin 150 metriä ajettuasi vasemmalla kelta-punainen puomi. Aja puomista loiva mäki ylös ja olet perillä.

Heinolaan 4-tietä Mikkelistä päin: Tähtisillan jälkeen 4-tieltä noustaan Heinola E-rampista ylös. Käännytään oikealle Hevossaarentielle. Ajetaan Citymarketin ohi eteenpäin Hevossaarentietä yli pitkän siltakannaksen, sen jälkeen toinen risteys oikealle Puukemiankadulle. Noin 150 metriä ajettuasi vasemmalla kelta-punainen puomi. Aja puomista loiva mäki ylös ja olet perillä.

Pelipaikan karkea osoite: Puukemiankatu 9, Heinola. Ainakin Google Maps löytää hyvin paikalle.


PH_harrastepelit_hevossaaressa.png

    

PH_harrastepelit_hevossaaressa.png
- 1.3MB


viimeisin viesti: @ph-paintball: 05/08/18 17:01:54
PH Paintball
@ph-paintball
30/07/18 14:10:53
577 viestiä

Avoimia supipelejä Vierumäellä elokuussa 2018



Kilpapaintball




PH_avoimet_vierumaella.png


Elokuun pelejä Vierumäellä:

  • keskiviikkona 1.8.2018 (aloitus poikkeuksellisesti klo 18.30)
  • keskiviikkona 8.8.2018
  • torstaina 16.8.2018
  • keskiviikkona 29.8.2018 (aloitus poikkeuksellisesti klo 18.30)

Avoimet pelit Vierumäen kisakentällä keinonurmella klo 18-21. (Huomioi poikkeukset yllä.)

Paikalle hyvä tulla esim. puolta tuntia ennen aloitusta jotta saa varusteet järjestykseen ennen aloitusta.

Pelimaksu 5 eur, sisältää paineilman.

Omilla kuulilla voi pelata ja paikanpäältäkin voi ostaa, tilaa pallot mieluiten etukäteen.

Kenttä on Scandic-hotellilta päin tullessa Vierumäki Areenan jälkeen vasemmalla.

vierumaki_ajoohje.PNG


PH_avoimet_vierumaella.png

    

PH_avoimet_vierumaella.png
- 1.3MB


viimeisin viesti: @ph-paintball: 05/08/18 17:02:27
PH Paintball
@ph-paintball
30/07/18 13:07:08
577 viestiä

Elokuun Active Hours -pelit junnuille ja perheille Vierumäellä 2018



Metsä-, magfed- ja harrastepelaaminen





PH Paintballin junnuille tarkoitetut pelit kehittyvät! Vierumäen Areenalla ei enää pelata keskiviikkoisin vakituisesti vaan yhdistämme pelimme Vierumäen Active Hours tarjontaan, jotka on suunnattu kaikenikäisille ja perheille.

PH Paintballin junnupassilaisille systeemi säilyy samanlaisena, paikanpäällä voi maksaa (sama hinta), mutta ensikertalaisille ja satunnaisille pelaajille infoksi että Active Hours ilmoittautuminen (ei koske junnupassilaisia) tulee tehdä Vierumäen liikuntakalenterin kautta.

Kullekin tunnille maksimi osallistumismäärä on 24 henkeä (ei koske junnupassilaisia) ja maksu (20 e) suoritetaan Vierumäen respaan.

Pelit pelataan edelleen 50 kaliberin kalustolla ja omia pelivaatteita edellytetään.

Heinäkuun 2018 Active Hours-pelit:

  • 1.8. 17.00-18.30 Active Hours
  • 4.8. 17.00-18.30 Active Hours
  • 7.8. 17.00-18.30 Active Hours
  • 11.8. 17.00-18.30 Active Hours
  • 18.8. 16.00-17.30 Active Hours
  • 25.8. 17.00-18.30 Active Hours

Kenttä on Scandic-hotellilta päin tullessa Vierumäki Areenan jälkeen vasemmalla.


vierumaki_ajoohje.PNG

PH Paintball
@ph-paintball
23/07/18 09:40:48
577 viestiä

Mekaanisia harrastepelejä Heinolassa heinäkuussa 2018



Metsä-, magfed- ja harrastepelaaminen




ph.PNG

Jälleen yhdet sunnuntaipelit pelattuna, kiitokset kaikille osallistujille.

Ensi sunnuntaina sitten Mekano Cupin kakkoskierroksen vuoro!


viimeisin viesti: @ph-paintball: 23/07/18 09:41:12
PH Paintball
@ph-paintball
16/07/18 12:40:38
577 viestiä

Mekaanisia harrastepelejä Heinolassa heinäkuussa 2018



Metsä-, magfed- ja harrastepelaaminen



ph.jpg

Kahdet heinäkuun sunnuntaipelit jo pelattu, kiitokset eillisen kuumuutta uhmanneille peleistä :).

Ensi viikonloppuna Hevossaaressa sunnuntaina heinäkuun kolmannet metsäpelit ja kahden viikon päästä Mekano Cupin toinen osakilpailu, tervetuloa mukaan.

PH Paintball
@ph-paintball
05/07/18 20:10:16
577 viestiä

Mekano Cup 2018 - 2/3 Heinolassa



Kilpapaintball



mekano2017_2_017.jpg

Päijät-Hämeen Paintball ry järjestää jatkoa viime vuonna alkaneelle Mekano Cup-kisasarjalle. Mekanossa mennään kolmen turnauksen verran rennossa hengessä pääosin viime vuoden sarjan sarjan mallin mukaan, pientä hiomista vain sääntöihin ja järjestelyihin.

Ideana on tarjota pehmeää ja edullista tutustumismahdollisuutta kisapelaamiseen erilaisilla kentillä, ilman että joutuisi ensimmäiseksi kasaamaan omaa joukkuetta, mutta kokeneempien pelaajien osallistumista ei kuitenkaan suljeta pois.

Mekano Cupin turnauksiin ei ilmoittauduta joukkueina vaan yksittäisinä pelaajina. Turnauksien aluksi osallistujat jaetaan järjestäjän arvion perusteella kokemuksen mukaan eri ryhmiin, joista sitten arvotaan jokaisesta saman verran pelaajia joukkueisiin. Eli omaa tiimiä ei tarvitse, vaan pelatessa sitten punnitaan joukkuehenki ja yhteen pelaaminen vähemmän tuttujenkin pelaajien kanssa. Turnauksissa joukkueiden koko ja määrä voi vaihdella käytettävän kentän ja osallistujamäärän mukaan, pysytään todennäköisesti kuitenkin viiden ja kymmenen pelaajan välillä per joukkue. Pari vakiotuomaria ja lisäksi pelaajia kierrätetään kentällä tuomareina.

Mekano Cupin kauden 2018 toinen turnaus pelataan Heinolan Hevossaaren Varikkokentällä 29.7.2018.

  • Osallistumismaksu yhdelle kierrokselle: ennakkoilmoittautumalla spostilla paijatpb@gmail.com 20 eur/henkilö/turnaus, sisältää ilmahuollon. Ilmoittautuminen paikan päällä (jos on tilaa) 30 eur/hlö/turnaus.
  • Portti aukeaa klo 9.30, tule paikalle siten että olet valmiina aloittamaan pelaamisen klo 11.
  • kierroksen max pelaajamäärä on 35, eli ilmoittaudu etukäteen mahdollisimman aikaisin niin varmistat mukaanpääsyn.

Kuvia viime vuoden Varikkokentän kierrokselta malliksi kentästä, suojien järjestystä toki tälle vuotta muutellaan :): https://paintball.fi/kimmo-kainulainen/valokuvat/mekano-cup-2017-2-osakilpailu

Varsinaiset pelisäännöt SPBL:n sääntöjä mukaillen, seuraavin muutoksin:

Pelataan yksieräisiä pelejä, jossa pelin voittaa se joukkue, jonka pelissä mukana oleva pelaaja pääsee ensimmäisenä koskettamaan vastustajan aloituspaikkaa.

Peliaika ja pelien määrä vaihtelee alustan ja osallistujamäärän mukaan, päätetään aina joukkuejaon yhteydessä turnauspäivänä. (Metsäkentällä ja isommilla tiimeillä pidempää aikaa ja kisakentällä sekä pienemmillä tiimeillä lyhyempää.)

Toisen joukkueen liputettua kaikki peliin jääneet pelaajat tarkistetaan, jos löytyy osumia niin käänteinen piste vastustajalle.

Varuste-/kuularajoitukset:

Värikuula-aseen ja boxien pitää olla mekaanisia, ei pattereita. Max kuulamäärä per pelaaja per peli 120 kappaletta, eli jos mutkassa on ns. tavallinen feedneck, niin pitää käyttää Multicaliber-boxia (maksaa muutaman euron, kysele Progamesilla tai muista paintball-liikkeistä, löytyy myös muutamia lainaksi, varaa etukäteen). Tai jos käyttää magfed- tai tuubisyötteistä mutkaa, niin vastaava määrä lippaissa tai 10 kuulan tuubeissa.

Pääasiassa kaikille tulee siis käyttöön samanlainen edullinen noin 120 kuulan boxi, mutta erilaisia teknisiä ratkaisuja ei sinällään suljeta pois, eli poikkeuksina esim. Tippmannin Cycloneen voi rakentaa nk. tac-capin sadalle kuulalle ja magfed- tai tuubisyötteisillä mutkilla pelaaville lipas-/tuubimäärä tarkistutettava järjestäjällä ennen pelejä. Eli vaikkei tavallista boxia saisi mutkaan kiinni, niin kunhan mutka/boxi ovat mekaanisia ja pallorajoitusta ei ylitetä, niin mukaan pääsee.

Omia kuulia saa tuoda/käyttää, paikan päällä myös myynnissä rajoitetusti palloa, jos tarvitset niin mieluiten ennakkovaraa ilmoittautumisen yhteydessä.

Koska joukkueiden pelaajat vaihtuvat joka turnaukseen ei sillä lailla ole järkevää laskeskella tiimien tuloksia sarjataulukkoon yhteen eri tapahtumista, mutta kierroksilla palkitaan kolme parasta pelaajaa sekä kauden päätteeksi palkitaan yhteenlaskettujen tulosten kolme parasta pelaajaa, joille on kertynyt eniten voittoja peleistä. (Jos voittoja yhtä paljon tie-breikkinä eliminaatiopisteet ja niidenkin mennessä tasan pelataan 1 vs 1-pelit.)

Ilmoittautumiset, kuulavaraukset ja lisäinfoja sähköpostilla paijatpb@gmail.com

Muutokset mahdollisia.

Ajo-ohje Hevossaaren kentälle:

Heinolaan 4-tietä Lahdesta päin: 4-tieltä noustaan ylös Heinola E-rampista. Rampista oikeaan. Noin 100 metrin päästä heti vasempaan (Hevossaari-kyltti). Ajetaan Citymarketin ohi eteenpäin Hevossaarentietä yli pitkän siltakannaksen, sen jälkeen toinen risteys oikealle Puukemiankadulle. Noin 150 metriä ajettuasi vasemmalla puna-keltainen puomi. Aja puomista mäki ylös ja olet perillä.

Heinolaan 4-tietä Mikkelistä päin: Tähtisillan jälkeen 4-tieltä noustaan Heinola E-rampista ylös. Käännytään oikealle Hevossaarentielle. Ajetaan Citymarketin ohi eteenpäin Hevossaarentietä yli pitkän siltakannaksen, sen jälkeen toinen risteys oikealle Puukemiankadulle. Noin 150 metriä ajettuasi vasemmallapuna-keltainen puomi. Aja puomista mäki ylös ja olet perillä.

Pelipaikan karkea osoite: Puukemiankatu 9, Heinola. Ainakin Google Maps löytää hyvin paikalle.


mekano2017_2_017.jpg

    

mekano2017_2_017.jpg
- 1.3MB

  46