Sekä Millennium Series että Paintball Sports Promotions päivittävät jälleen kenttiensä suojia, joten ajan hermolla pysyvien kentänomistajien täytyy kaivella kuvettaan. Sarjojen välinen kilpailutilanne näyttäisi vaikuttavan myös kenttiin, sillä tällä kertaa muutoksissa mennään enemmän eri suuntiin kuin aiemmin, jolloin suurin näkyvä ero oli lähinnä isoissa keskisuojissa.
Jatkossa suojista alkaa löytyä eroja siihen malliin, että varsinkin Euroopan puolella kentänomistajat joutunut jo miettimään kumman sarjan säännöillä heillä järjestellään turnauksia.
PSP vaihtaa neljä viime vuoden kentässä ollutta matalaa "elbow"-suojaa kahteen "snake beamiin" ja kahteen "wing"iin, eli setissä olevan suojien määrä pysyy viidessä kymmenessä.
Aiemmista huhuista poiketen Paintball Sports Promotions jatkaakin yhteistyötä ilmasyndivalmistaja Sup'Air Ballin kanssa, eli firman varsin hallitseva asema ns. virallisten ilmalla täytettävien suojien/kenttien valmistajana pysyy ennallaan.
Millennium Series taasen niin ikään poistaa myös neljä "elbowia," mutta lähtölistalle joutuvat myös kuusi "puiksi" tai "sormiksi" kutsuttua pikkusuojaa. Tilalle tulevat yhteensä neljä "Medusaa," joista kaksi on kaksimetrisiä ja kaksi on mallia "giant" (3 metriä korkeita).
--
Paintball.fi
Päijät-Hämeen Paintball ry
viimeisin viesti: @kimmo-kainulainen: 29/12/16 23:40:06



. Vaikka jokavuotinen rahastusruljanssi ei kovin hyvältä tunnu, niin äkkiseltään PSP:n muutokset tuntuisivat mielekkäämmiltä. Tilalle vähän isompaa suojaa snakeen ja laitavalmennuksen poistuminen antavat paremmille pelaajille enemmän tilaa loistaa.




