Kimmo Kainulainen

Stats

News: 1360
events: 1
images: 9090
youtube videos: 440
Files: 18
Groups: 1

PH Paintball Harrastemessuilla Lahdessa

user image 25.08.2016
By: Kimmo Kainulainen
Posted in: Seuratoiminta
paintball.fi


1937_blogs.jpg?width=250Päijät-Hämeen Paintball ry on mukana Lahden urheilu- ja messukeskuksessa järjestettävillä Lasten & nuorten harrastemessuilla 25.-26. elokuuta tuomassa paintballia esiin. Tapahtumassa urheiluseurat esittelevät lajejaan ja omaa toimintaansa, osan tarjotessa mahdollisuuden myös aktiiviseen tekemiseen. Osastoja on niin sisällä kuin ulkonakin.

Yhdistyksen puheenjohtaja Niko Hyytiäinen kertoo että tapahtumaan odotetaan noin 8000-9000 Lahden alueen ja ympäristön koululaista, jotka tulevat mukaan koulujen kautta bussikyydityksin. Lisäksi torstaina 25. päivä messualueelle on vapaa pääsy klo 15-19 välillä.

PH Paintball on toteuttanut oman lajiesittelynsä verkottamalla pelialueen sisälle sopivasti sisäänpääsyovien viereen. Käytössä ovat nuorille sopivat, tavallista värikuulaa pienemmät .50 kaliiberin kumikuulat ja värikuula-aseiden lähtönopeuksia on pienennetty kentänj kokoon sopivaksi. Kiinnostuneita testaajia on riittänyt jonoksi asti.

Seuran tänä kesänä aktiivisesti Vierumäen kentällä toimineiden junnupelien voisi hyvinkin kuvitella saavan vielä reilusti lisäpotkua, niin paljon kiinnostuneita silmäpareja tapahtuma on lajille tuonut.

Linkkejä:

1938_blogs.jpg?width=6001939_blogs.jpg?width=6001940_blogs.jpg?width=6001941_blogs.jpg?width=6001942_blogs.jpg?width=6001943_blogs.jpg?width=600

Niko Hyytiäinen
29/08/16 17:01:19 @niko-hyytiainen:

Oli kyllä hieno kokemus! Pelejä sai pitää niin paljon kun jaksoi ja kerkesi... Toteutettiin kenttä seinän viereen ja seinästä noin 6-8m oli roikkumassa pitkä palloverkko jota irroitimme sopivan verran päistä tehden niistä kentän päätyseinämät, saatiin noin 6x25m kokoinen kenttä. Palloverkkoon ripustimme peinttiverkon(3x100m rulla)  palohakoilla. Mutkista Tippmann FT12 50cal ruuvasimme lähdöt todella alas mutta sen verran kuitenkin että ks, kentällä oli kiva ampua. Maskeina toimi Tippmannin uutuudet missä pehmusteena on käytettu paksua tiivistenauhaa, ei ime hikeä ja "grippaa" hyvin ihoon eli vallan mainiot ks. sarjapeluutuskäyttöön. Peluutettiin pääasiassa 2vs2 pelejä, 3vs3 oli vielä ok mutta 4vs4 peleissä meinas olla hieman ahdasta (ainakin sivusta katsojan mielestä). Hommaa pyörittämässä oli hyvä olla 4 henkilöä; 2 kentän sisällä, 1 portsarina jaarittelemassa säännöt ja sovittelemassa maskit, ja 1 seuraamassa homman yleisilmettä ja hypettämässä. Aikaa kasaamiseen meni noin 2-3h ja purkamiseen 3h.


Tags